محصولات

شرکت انگاره فیزیک توس با توجه به نیازسنجی های انجام شده اقدام به برگزاری اردوهای علمی- تفریحی- آموزشی در فضای انگاریوم دانشگاه فردوسی با هدف ترغیب و کشف استعداد کودکان و نوجوانان این مرزو بوم  نموده است و این روزها شاهد حضور چشمگیر دانش آموزان مدارس در مقاطع مختلف تحصیلی که به نوعی دانشمندان فردای جامعه هستند، می باشد.

در دسته ی

 با خبرنگاران قیفاووس 

 

( دنیا ی کوچک بزرگ نما )

تا به حال دقت کرده اید که خداوند نشانه هایی برایمان در زمین قرار داده تا به ما چیز هایی بفهماند که فقط باکمی دقت به اتفاقات اطرافمان
میتوانیم متوجه آنها شویم . حالا برایتان مثالی میزنم آیا شما تابه حال خودتان را جای یک بچه کبوتر گذاشته اید . بیایید با طرز فکر او به دنیا نگاه کنیم . وقتی تخم ها باز میشوند بچه کبوتر ها کل دنیا یشان تازمانی که بتوانند راه بروند فقط آشیانه ی کوچکی است که در آن به دنیا آمدند ولی وقتی راه رفتن را یاد میگیرند و از آشیانه ی خود بیرون می آیند با دنیا یی بسیار بزرگ آشنا میشوند و دنیایی که در ذهنشان ساخته بودند کمی وسعت می یابد و زمانی که بال و پر در می آورند و پرواز میکنند و می توانند زمین بسیار وسیع تری را از آسمان ببینند دنیا برایشان بی نهایت میشود چون هرچه بیشتر پیش میرفتند دنیای بزرگ تری را کشف میکردند اما چون دیگر توانایی بالا تر رفتن را ندارند دیگر کنجکاوی نمیکنند و دنیایی بی نهایت را که ته ندارد را در ذهنشان ثبت میکنند. حالا ما هم مانند آنها هستیم و تا الان تازه آشیانه ی خودمان را کشف کردیم که هنوز خیلی جا دارد تا علم فضایی بشیریت بال و پر در بیاورد و پرواز کند . کسی چه میداند شاید ماو دنیای به ظاهر بزرگمان ، بخش کوچکی از یک دنیا ی خیلی بزرگ تر است وما از آن خبر نداریم.

 نویسنده : آدرینا باباپور
یکی از خبرنگاران مدرسه تابستانی نجوم قیفاووسی ها در سال 1396

قیفاووسی ها در سال 1396، یعنی نهمین سال  فعالیتشان در زمین دوباره یک مدرسه تابستانی نجوم تشکیل دادند، با این هدف که از زمینی ها یاد بگیرند و آنچه از اسرار جهان می دانند با آنها به اشتراک بگذارند.

اگر شما هم جزو بچه های 9 تا 15 ساله هستید که می خواهید با ماجراهای هیجان انگیز و علمی قیفاووس با خبر شوید با مدرسه تابستانی نجوم قیفاووس همراه شوید.

(بدلیل برگزاری مدرسه ی تابستانی در افلاک نمای دانشگاه فردوسی، ظرفیت کلاسها محدود می باشد.)

مدرسه ی تابستانی نجوم قیفاووسی ها مسئولیت آموزش خلاقانه نجوم به کودکان و نوجوانان را از سال  1388به عهده دارد. این مدرسه تحت حمایت و زیر مجموعه ی انجمن نجوم مشهد (که انجمنی غیر اقتصادی و عام المنفعه بوده و با هدف شناساندن نجوم به عموم مردم و ترویج این علم در جامعه در سال 1381 در مشهد بنیان گذاری شده است) و شرکت تعاونی دانش بنیان انگاره فیزیک توس (مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه فردوسی مشهد) قرار دارد. مدرسه تابستانی نجوم ، حدود 315 کودک و نوجوان مشهدی را در سطوح مختلف نجوم آموزش داده است به گونه ای که این بچه ها بعد از اتمام دوره هم توانایی های فکری و عملی شان را شناخته و هم دانش پایه ی خود را تقویت نموده اند.

قیفاووس یک جامعه کوچک و کامل برای کودکان و نوجوانان است. آموزش در این جامعه در چند سطح اتفاق می افتد و به این دلیل که مخاطب مدرسه تابستانی نجوم گروه سنی 9  تا 15 را در بر می گیرد، باید در هر سطح مطالب علمی، متناسب با سن بچه ها پرداخته و آماده شود. در قیفاووس سه سطح: با هم نجوم بیاموزیم (سطح 1)، چگونه ستاره شناسی کنیم (سطح 2) و مثل یک ستاره شناس (سطح 3) گروه مخاطب خود را از سطوح مقدماتی تا پیشرفته با متدهای یادگیری فعال آموزش می دهد.

فضاسازی جدید و سناریویی که در قیفاووس وجود دارد برای آماده سازی ذهن بچه ها و ایجاد انگیزه در آن ها برای دنبال کردن این روش آموزشی بسیار تاثیر گذار است؛ یعنی نجوم و ستاره شناسی در کنار نشاط، هیجان و فضایی سرگرم کننده.

آموزگاران، راهنمایان علمی و مسئولین زیرگروههای قیفاووس هر کدام در زمینه های مختلف علم نجوم تخصص و مهارت دارند و افراد باتجربه ای برای تدریس حوزه های مختلف نجوم به گروه سنی مخاطب هستند. بدین ترتیب فضای مدرسه این قابلیت را دارد که با سایر علوم مرتبط با نجوم تلفیق شود و در کنار آموزش نجوم علوم و مهارت هایی مثل زمین شناسی، خبرنگاری علمی، تئاتر نجومی و... هم به بچه ها معرفی شود، به طوری که هر کس بسته به علاقه ی خود بتواند در این زمینه ها فعالیت داشته باشد. بچه ها در این مدرسه تابستانی، با فعالیت ها و پژوهش هایی که در محیط برگزاری دوره ها انجام می دهند این فرصت را پیدا می کنند که خود، محور کلاس هایشان بوده و از شیرینی یادگیری فعال لذت ببرند. آن ها با تکیه بر مهارت هایی که کسب می کنند می توانند ابزارهای نجومی با دقت قابل قبولی را بسازند، فعالیت های گروهی و بازی های هوشمندانه انجام دهند و استعدادهای متنوع خود را در زمینه های مختلف علمی کشف کنند. با این امید که همه کودکان و نوجوانان ایران بتوانند با تکیه بر فکر و استعداد های منحصر بفرد خود در جهت پیشرفت و تبدیل شدن به انسان توانا بهره ببرند.

جهت ثبت نام به سایت زیر مراجعه نمایید:

www.cepheus.ir

✍️کسب اطلاعات بیشتر:

05138799453

09362289758

sciencesky @

 

از تأثیرگذار ترین فعالیت های علمی، انجام آزمایشاتی می باشد که مخاطبین آن خودشان به­ طور کاملا مستقیم با مفاهیم و مراحل انجام آن درگیر باشند و لذت نتیجه و مشاهده­ ی آن را با تمام وجود حس کنند. هم چنین از میان تمام پدیده­ ها و رویدادهایی که در زندگی روزمره اتفاق می­ افتد و برای انسان به عنوان اموری ساده و معمولی مطرح می ­باشند، مشاهده و تجربه­ ی موارد استثنا و خاص که تنها در شرایطی ویژه و یا به کمک مواردی غیر از موارد مورد درک مخاطبین روی می ­دهد موضوعی بسیار جذاب و به یاد ماندنی می باشد.

از این رو دپارتمان آموزش انگاره فیزیک توس در نظر دارد برای شروع آموزش فیزیک به صورت فعال برای دانش آموزان در تمامی مقاطع (اعم از کودک و نوجوان) به طراحی و سپس اجرا و انجام آزمایش های فیزیکی جذاب بنابر درخواست و نیاز مدارس بپردازد. 

    هدف و محتوای آموزشی:

در این طرح هدف طراحی آزمایش هایی در مقیاس بزرگ برای اجرای عمومی است. آزمایش­ هایی همچون مچاله کردن بشکه 250 لیتری و.... که پیرامون موضوع خاصی در فیزیک صحبت نمی­ کند، بلکه مجموعه­ ای از چندین آزمایش جذاب با موضوعات مختلف است. در حقیقت هدف ایجاد بستری برای فکر کردن، تبادل نظر و ایجاد علاقه و انگیزه برای یادگیری درس فیزیک در کلاس می­ باشد.

    گروه مخاطب:

گروه سنی 14-18 سال برای این طرح در نظر گرفته شده است.

    طول دوره و نیازمندی­ها:

این طرح به صورت یک برنامه 3 جلسه ای (هرجلسه به مدت 1.5 ساعت ) برگزار می­ گردد. مدرس برای ظرفیت 50 الی 100 نفر در فضایی همچون حیاط مدرسه یا آزمایشگاه­ های بزرگ برخی مدارس به اجرا و توضیح آزمایش­ ها پرداخته و به صورت فعال با درگیر کردن دانش­ آموزان به بحث و ایجاد چالش­ های ذهنی مبادرت خواهد کرد.

   تعداد مدرسین:

پیش بینی می ­شود در این طرح به ازای هر50 نفر یک مدرس مورد نیاز باشد.

                         *** چند نمونه از تصاویر اینگونه آزمایش ها را می توانید ملاحظه کنید:

2.میز علوم

در دسته ی

    هدف و محتوای آموزشی:

امروزه به دلیل کمبود فضاهای آزمایشگاهی در برخی مدارس و همچنین نبود ساعت مشخص برای درس آزمایشگاه و تدریس علوم پایه صرفا به صورت تئوری، نیاز به حضور و انجام آزمایش های علمی برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای مطالعه و یادگیری به شدت احساس می شود. از این رو بخش آموزش شرکت انگاره فیزیک در نظر دارد که آزمایش های کوچک اما جذاب طراحی و اجرا گردد تا بتوان هم در فضای کلاسی و هم به مناسبت های خاص و صرفا با در اختیار داشتن یک میز در مدرسه به توضیح جذابیت های فیزیک در زندگی روزمره برای دانش­ آموزان بپردازد و توجه آن ها را به مفاهیم علمی پیرامونشان جلب کند.

در این بخش آزمایش­ ها طبقه بندی موضوعی شده اند، موضوعات مورد بحث عبارتند از: حرکت شناسی که شامل سینماتیک، دینامیک و مفاهیم موج و ونوسان می باشد، الکتریسته و مغناطیس، نور و اپتیک، فشار وگرما.

    گروه مخاطب:

گروه سنی 12- 18 سال برای این طرح در نظر گرفته شده است.

    طول دوره و نیازمندی­ها:

این طرح برای هر مبحث به صورت یک برنامه 3 جلسه ای (هرجلسه به مدت 1.5 ساعت ) برگزار می­ گردد. مدرس برای ظرفیت 20 الی 30 نفر در فضای کلاس درس به اجرا و توضیح آزمایش­ ها پرداخته و به صورت فعال با درگیر کردن دانش­ آموزان به بحث و ایجاد چالش­های ذهنی مبادرت خواهد کرد. به عبارت دیگر با طرح سوالات مختلف، ذهن دانش آموزان برای درک مفاهیم مطرح شده در کتب درسی آماده می­ شود.

لازم به ذکر است که برای اجرای این طرح به یک کلاس با چیدمان صندلی به صورت میزگرد، تخته سیاه و ویدیو پروژکتور نیاز است.

   تعداد مدرسین:

پیش بینی می­ شود در این طرح به ازای هر30 نفر یک مدرس مورد نیاز باشد.

                         *** چند نمونه از تصاویر اینگونه آزمایش ها را می توانید ملاحظه کنید: