با توجه به اهمیت روز افزون علوم پایه در سطوح عمومی و تخصصی در جهان امروز و کمبود جدی پرداختن به آن در کشور ایران، لزوم ایجاد شرکت های مادر تخصصی برای پرداختن به این امر، بیش از پیش احساس می شود. شرکت تعاونی دانش بنیان انگاره فیزیک توس با هدف پوشش بخشی از نیازهای موجود در این حوزه و توانمند سازی و به کارگیری متخصصصان در رشته های فیزیک و نجوم به این مهم می پردازد. یکی از فعالیتهای این شرکت تولید محتوا 360 درجه است که با بومی سازی این دانش گام بزرگی در زمینه تخصصی تولید محتوا برداشته است. از جمله آن، عکاسی 360 درجه افلاکنمای خیام نیشابور است. 

پروژه ساخت و بازسازی منظومه شمسی در موزه زمین شناسی خراسان رضوی روزهای پایانی خود بسر میبرد. این پروژه که به منظور ترمیم و تکمیل منظوره شمسی در مرداد 97 شروع به کار نموده است، با هدف ایجاد یک فضای شبیه سازی شده با واقعیت طراحی شده است.

پروژه ساخت پوسته های متحرک زمین در موزه  زمین شناسی خراسان رضوی در مراحل پایانی است.

این پروژه در مرداد ماه 1397 کلنگ خورده و به گفته مهندس سرایی یکی از کارشناسان فنی این پروژه روزهای پایانی خود را می گذراند.

با حضور دکتر عبدالرضا باقری قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افلاک نمای دانشگاه فردوسی مشهد در روز چهارشنبه 17 مردادماه 1397 افتتاح شد.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم افتتاح این افلاک‌نما اظهار نمود: دانش‌آموختگان دانشگاه فردوسی مشهد به دنبال کاربردی نمودن علم و اشتغال هستند و افزود: رشته فیزیک یک‌رشته پایه و جذاب است که اجرای این افلاک‌نما نشان داد، این رشته می‌تواند یک‌رشته کاربردی و اشتغال‌زا باشد.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اظهار نمود: با ساخت این افلاک‌نما به دست جوانان کشور ثابت شد می‌توان در داخل کشور از این تکنولوژی به‌صورت بومی استفاده کرد که ثابت کردند باوجود مشکلات فراوان می‌توان این ایده‌ها را عملی نمود.

شرکت انگاره فیزیک توس مفتخر است که پس از ارزیابی های صورت گرفته، در روز پنجشنبه 23 اردیبهشت ماه، در جشنواره انتخاب کارآفرینان برتر دانشگاهی خراسان رضوی که توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی و دانشگاه آزاد اسلامی در قوچان برگزار شد، مقام دوم را کسب نمود.

امید است با استعانت به درگاه حق و تلاش بیشتر مجموعه، موفقیت های بیشتری را کسب نموده و قله های افتخار را سریع تر طی نماییم.

دکتر شهرام عباسی عضو هیئت علمی گروه فیزیک گرایش نجوم و اختر فیزیک به عنوان یکی از محققان سرآمد و برتر کشور برگزیده شد.

به گزارش "وبگاه علوم دانشگاه فردوسی مشهد" ایشان عضو وابسته مرکز بین المللی فیزیک نظری (ایتالیا-تریست) بوده و از سال 1386 تاکنون به عنوان پژوهشگر مقیم با پژوهشکده نجوم در پژوهشگاه دانش های بنیادی (IPM) همکاری دارد. انتخاب ایشان در راستای برنامه دستیابی به مرجعیت علمی جهانی از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت پذیرفته است. این برنامه با هدف افزایش کیفیت علمی کشور، افزایش تعاملات بین المللی با محققان معتبر جهان، استفاده از زیرساخت ها و امکانات مراکز معتبر علمی جهان و کمک به توسعه کیفی علم و فناوری کشور تدوین و اجرا خواهد شد. این برنامه در نظر دارد با شناسایی مستمر افراد توانمند علمی و ارائه حمایت های ویژه از این افراد، کشور را به سمت مرجعیت علمی در جهان سوق دهد.

"شرکت تعاونی دانش بنیان انگاره فیزیک توس" این موفقیت را به ایشان تبریک گفته و آرزوی موفقیت برایشان دارد.

منبع: وبگاه علوم دانشگاه فردوسی مشهد